ösdfödsl

Dikey Bahçe

DİKEY BAHÇE NEDİR?

Günümüz modern mimarisinde yeni bir anlayış getiren dikey bitkilendirme bildiğimiz bahçenin herhangi bir duvarda konumlandırılmış halidir. Bu uygulamada çok değişik türdeki canlı bitkiler düz duvarda bir arada uyumla yaşayabilirler. Dikey bahçe uygulaması yapılacak duvarın konumu ve bölgenin iklimine göre bitki seçimi yapılmalıdır.

DİKEY BAHÇELERİN YARARLARI NELERDİR ?

İklimsel değişikliğin gündemdeki etkisini arttırmasıyla, dikey bahçelerin kent yaşamındaki yeri de gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Kentlerdeki yapıların bu dikey bahçeler sayesinde, artık hissedilebilir düzeylere ulaşan iklim problemine bir çözüm getireceği düşünülmektedir. Dikey bahçe uygulamaları ile yapıların bitkilendirilmesi çok çeşitli faydaları da beraberinde getirmektedir. Kentsel dikey bahçelerin ekolojik, estetik ve çevresel faydaları:
a) Enerji tasarrufu,
b) Karbon emilimi
c) Oksijen üretimi,
d) Ses yalıtımı,
e) Konum edinimi,
f) Yaban hayatı için yer temini,
g) Toz tutma
h) Yağmur suyunun etkisini azaltmak,
i) Tarım alanı (dikey çiftçilik) oluşturma,
j) İnsanların iyi hissetmesi olarak sıralanabilir.
Dikey bahçelerin yaraları genel olarak beş başlık altında toplanmaktadır. Bunlar; enerji tüketimini azaltmak (ısı yalıtım sistemini artırmak), kentsel ısı adası etkisinin azaltılması, iç mekan hava kalitesinin arttırılması, gürültü kirliliğinin azaltılması vekentsel alanlardaki yaşam kalitesinin arttırılmasıdır.
Dikey bahçelerin iç mekanlarda kullanılması, iç mekanın hava kalitesini arttırması dolayısıyla bazen bio-duvarlar olarak da adlandırılmaktadır (Loh 2008). Bitkiler, günışığı enerjisini absorbe ederek, canlıların solunum sonucu ürettikleri karbondioksit gazını ve suyu parçalarlar ve tepkime sonucu olarak glikoz ve oksijen üretirler. İç mekanların bitkilendirilmesi, insanların yaptıkları solunum sonucu ürettikleri karbondioksitin dönüşümü açısından önemli bir role sahiptir. Bitkiler yaptıkları fotosentez sonucu bir nevi havayı filtrelemektedir. Havadaki karbondioksit gazını, fotosentez tepkimesi sonucu oksijene dönüştürerek, gün içerisinde düşen oksijen miktarını arttırmaktadır. Bitkilerin havadaki bu gaz dönüşümünü sağlamasının yanı sıra, Volatil Organik Bileşenler (VOC) gibi havadaki zararlı toksinleri de absorbe ettiği gözlemlenmiştir.

KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Her türlü dikey ve sert yüzeyde , dış ve iç mekanlarda kolayca tasarlanıp uygulanabilir. Bina cepheleri , istinat duvarları, oteller, köprüler, AVM’le, belediyeler ve kamu binaları , halka açık parklarda vs. yaygın olarak kullanılan bir uygulamadır.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”5″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]