ösdfödsl

Peyzaj Aydınlatma Projeleri

PEYZAJ AYDINLATILMASI NEDİR ?

Düzenlediğiniz bahçenizin ışıklandırılması da peyzaj tasarımının bir parçasıdır. Sadece görsel bir kaygıyla değil bahçenin işlevselliği ve güvenlik adına da peyzaj aydınlatması önemli bir konudur. Bahçe için aydınlatma ürünlerini araştırdığınızda karşınıza çıkacak ürün grupları genel olarak şu şekilde olacaktır:

  • Aydınlatma direkleri,
  • Çim aydınlatma,
  • Aplikler,
  • Set üstü aydınlatma,
  • Armatürler,
  • Aydınlatma takımları,
  • Paslanmaz su altı spotlar, gömme spotlar, havuz spotları..

Seçilen ürünlerin hava koşullarına dayanıklı, paslanmaz ve tasarruflu ürünler olmasına dikkat edebilirsiniz. Tamamen kendi tercihinize bağlı olarak bahçenizi çok aydınlık ya da loş olacak biçimde aydınlatabilirsiniz. Eğer yakın çevrede evler varsa bahçede mahremiyetin korunabilmesi adına loş bir aydınlatma daha uygun olabilir.

Güvenlik açısından düşünüldüğünde gece görüşü kısıtlı olduğundan yürürken zorlanılmayacak, çarpma, takılma, düşme benzeri kazaların önüne geçilecek biçimde bir aydınlatma yapılmalıdır. Basamak, havuz ve set aydınlatmaları bu açıdan da önemlidir.
Etkili bir aydınlatma için eğer ağaç ve yüksek bitkileriniz varsa tepeden aydınlatmadan faydalanabilirsiniz. Kısa bitki ve çiçeklerin ekili olduğu alanlarda yerden aydınlatmanın etkisi daha çarpıcı olur. Spot aydınlatmaları ise özellikle vurgulamak istediğiniz bir heykel ya da çeşme için kullanabilirsiniz.

Ağaç veya direklerden sarkıtabileceğiniz dekoratif bahçe aydınlatmalarıyla bahçenize romantik bir hava katabilirsiniz. Fener tipi aydınlatmalar, hasır lambalar, minik lambalar ile gündüzleri olduğu kadar akşamları da içinizi ısıtacak ve sıcak bir atmosfer sağlayacak dekoratif aydınlatma ürünlerini bahçeye her zaman ekleyebilirsiniz.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”7″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]