ösdfödsl

Yosun Duvarı

YOSUN DUVARI NEDİR ?

Liken yosunu, karayosunu ve bitkilere genel olarak mumyalanmış bitkiler olarak adlandırılır. Mumyalanmış bitki özel tekniklerle stabilize edilmiş, hiçbir koşulda suya, güneşe ve bakıma ihtiyaç duymayan, %100 organik ve insan sağlığına zararsız doğal bitkilerdir. Gliserin ve gıda boyası gibi doğal malzemelerden oluşan özel koruma yöntemi ile bitkiler mumyalanır. Bunun bir sonucu olarak, doğal bir süreç ile bitkiler korunmuş hale gelir. Gerekli şartlar sağlandığında yosun duvarlar 7 yıla kadar yaşayabilmektedir.
Yosun duvarlar %100 doğaldır. İçerisinde hiçbir kimyasal bulunmaz ve antialerjiktirler. Antistatik yapısı sayesinde hiçbir toz tutmaz. Yine de antistatik özelliğinin dışında üzerlerinde biriken partiküller olması halinde yılda bir kez bir kıyafet yardımıyla üzerlerine yavaşça vurularak temizlenebilir. Mumyalanmış bitkiler su, gübre, budama gibi hiçbir bakım gerektirmez. Aksine mumyalanmış bitkiler hiçbir koşulda su ile temasa geçmemelidir. Yani %100 doğal, %0 bakım. Yosun duvarlar hiçbir böcek ve benzerini çekmezler.Mumyalanmış bitkiler herhangi bir ışığa ihtiyaç duymaz. Aksine direkt güneş ışığına yerleştirilmemelidir. Doğrudan güneş ışığı altında, bazı bitkiler 2-3 yıl sonra solabilir, bozulabilir.
Tüm evlerde tüm odalarda kullanıma uygun olduğu gibi, ofis ve konferans odaları, restoranlar, oteller, spor salonları, kamu binaları ya da ticari fuarlarda kullanıma uygundur. Dış ortamlar için uygun değildir.
Nem oranının normal insan yaşam koşulları için gerekli olan %40’ın altına düşmediği ve %70’in üzerine çıkmadığı tüm kapalı alanlarda kullanılabilir. Aynı şekilde sıcaklığın 0 derecenin altına düşmediği ve 40 derecenin üstüne çıkmadığı tüm kapalı alanlarda kullanılabilir. Kış aylarında nem oranı azaldığı dönemlerde bitkiler sertleşebilir fakat nem oranı istenilen değerlere geldiğinde eski haline dönerler. Önemli olan bu durumun uzun süreli ve sürekli olmamasıdır.

FAYDALARI NELERDİR ?
  • Kapalı alanlarda gürültü ve yankılanmayı azaltırlar.
  • Yosun duvarlar özel içeriğinden dolayı alev almazlar.
  • Doğal bitkiler olduklarından, tipik doğal olması orman kokusu bulunmaktadır. Fakat zamanla bu koku dağılır.
  • Yosun panel uygulaması duvar, metal, cam gibi birçok malzemeden yüzeye uygulanabildiği gibi, tavan gibi yüzeylere de uygulanabilmektedir. Bitkiler doğal ürünler olduklarından renk ve biçimi zaman zaman değişebilir. Her tablo bu nedenle benzersizdir.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”5″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]